Mantolama-Dış Cephe Boya

MANTOLAMA NEDİR?

 Binalarda ısı yalıtımı için içten, dıştan ve sandviç duvar olmak üzere 3 farklı yöntem uygulanır. Isı köprülerinin oluşumunu önlemek ve yalıtımın sürekliliğini sağlamak için yapılan en iyi uygulama mantolama uygulamasıdır. Dış cephe mantolama uygulaması yapı fiziği açısından en uygun olan ısı yalıtım sistemidir.

        Mantolama mevsim şatlarına göre ısı kayıp ve kazançlarını engellemek için bina dış kabuğunun ısı yalıtım malzemeleri ile kaplanmasıdır. Teknik olarak ise ısı köprüsü oluşturmadan gerekli ısı iletim katsayısına ulaşmak için bina dış yüzeyine yapılan ısı izolasyonudur.

 

    

MANTOLAMANIN AVANTAJLARI

 • %50-60 arasında ısı tasarrufu sağlar
 • Isınma giderlerinin yanı sıra, soğutma giderlerinizi de düşürür
 • Binanın dış duvarlarında beton içindeki donatıları korozyona karşı koruyarak bina ömrünü uzatır.
 • Yapacağınız tasarruf ile, kendi parasını 3 - 5 yıl arasında çıkartır
 • Mantolama yapılan dairelerdeki fiyat artışı %10-15 arasındadır
 • Küf,nem ve rutubet oluşumunu engeller
 • Yaşam kalitenizi arttırır
 • Yakıt tüketimini azalttığı için çevrenin korunmasına katkı sağlar

 

MANTOLAMANIN AŞAMALARI

 1. Zemin Hazırlığı

 

Mantolama öncesi yüzey hazırlığı çok önemlidir. Çünkü cepheye yapılacak olan 7 katlı mantolama işlemini cephenizde tuttacak olan zemin hazırlığının doğru yapılmasıdır. Nasıl yağlı bir yüzeye bant yapışmazsa, düzgün olmayan bir zemine mantolama uygulaması da yapılmaz.

Bu nedenle öncelikler zemindeki çatlak-patlak ve tamirat gerektiren noktalar adreansı yüksek tamir harçları ve sıvarlar ile doldurulur.

Babil Yapı olarak kesinlikle direkt tuğla, bims veya gaz beton üzerine mantolama uygulaması önermiyoruz. Mutlaka mantolama uygulamasını tutacak bir sıva olmalı.

 

      2. EPS köpüklerin cepheye uygulanması

 

      50 x 100 cm boyutundaki EPS köpükler, cepheye şaşırtmalı olarak yapıştırma harcı kullanılarak yapıştırılır. Eps yapıştırma harçları özeldir ve bu iş için özel üretilir. Her yapıştırıcı EPS için kullanılmaz.

Yapıştırma harcı; cephenin durumuna göre taraklama yöntemi veya öbekleme yöntemi EPS üzerine sürülür. Bu nokta çok önemlidir. Yapıştırma harcı cepheye sürülmez. Bazı uygulamayı bilmeyen ustaların direkt cepheye harç sürüp, üzerine EPS köpükleri yapıştırdığı tarafımızca defalarca görülmüştür. Bu tarz yanlış uygulamalar, uygulamanın kısa ömürlü olmasına sebep olur.

 

EPS köpük kalınlığı bölgelere göre değişiklik gösterir. Bina yapınıza ve binanızın bulunduğu bölgeye göre yalıtım değeri hesaplanmalı ve uygun kalınlıkta uygulama yapılmalıdır.

     3. Dübelleme

 

     Mantolama uygulamalarına 6 adet/m2 şeklimde dübel uygulaması yapılır. Dübeller EPSlerin köşe noktalarına ve orta noktalarına gelecek şekide atılır. Farklı mantolama malzemeleri ve farklı zeminlere göre değişik dübel çeşitleri mevcuttur. Mesela taşyünü için kullanılan dübel ile Eps için kullanılan dübel birbirinden farklıdır. Aynı zamanda tuğla dübeli ile gazbeton dübeli de birbirinden farklıdır. Bu nedenle doğru ürün tercihi yapmak çok önemlidir.

 

 

 

 

 4. Fileli Sıva Uygulaması

 

    Cepheye uygulanan mantolama malzemesi üzerine Fileli sıva uygulaması yapılır. Uygulama 2 kat şeklinde yapılır ve arasına esneme kabiliyeti yüksek mantolama filesi kullanılır. Mantolama filesi diğer alçı vb. filelerden daha farklıdır. Dış cephe için özel tasarlanmış olup, gerekli esnekliğe sahiptir. Bu sayede cephelerde çatlama olması engellenir. Genellikle 160Gr/m2 yoğunlukta mantolama fileleri, birbirlerinin üzerine 10 cm bindirme olacak şekilde uygulanır.

      Malesef yanlış malzeme kullanımı ve yanlış işçilik neticesinde bir çok hasarlı ve çatlak mantolama uygulaması görmekteyiz. Doğru bir mantolama uygulamasının 10-30 yıl arasında dayanması gerekir. Zaten iyi bir firma 10 yıl işçilik ve malzemesi garantisi vermeli.

 

       

5. Mineral Kaplama (sıva) Uygulaması 

 

   File uygulaması üzerine yapılan çimento esaslı sıva malzemesidir. Özellikle son kat olarak kullanılır. Su itici özelliğe sahip olması, mantolama uygulamasını korumak için önemlidir. Farklı doku seçenekleri sayesinde on kata dekoratif bir görünüm sağlar. Cephe üzerindeki hataları giderir. Özellikle eski bina mantolamalarında mutlaka önermekteyiz. Çatlama ve dökülme yapmaz.

6. Son Kat Astar-Boya Uygulaması

 

 

   Son kat olarak su itici özelliği olan silikonlu dış cephe boyaları kullanılmaktadır. 1000 lerce farklı renk seçeneği mevcut olup, müşteri tercihine göre en doğru renk uygulanmalıdır. Dikkat edilmesi gereken husus; kesinlikle ama kesinlikle dış cephe boyası kullanılmalıdır. Çünkü dış cephe boyalarında solmaya ve su iticiliğe karşı dayanıp olup, diğer boya çeşitlerinden daha farklıdır. Malesef bazı ustaların maliyeti düşürmek adına toz boya veya iç cephe boyası kullanıldığı bilinmektedir. Yanlış boya kullanılması, ilerleyen zamanlarda solmalara, dökülmeler ve çatlamaları neden olmaktadır.

 

İyi bir doya uygulaması için zemine mutlaka aderasnsı yüksek bir astar kullanılmalıdır. Astar boyanın cepheye tutunması kuvvetlendirir. Ayrıca cephenin boyayı emmesini engeller ve boyanın ömrünü uzatır. İyi bir boya uygulaması solma yapmadan minimum 10 sene dayanmalıdır.

 

Bina dış cephesine renk seçerken, ana cephenin daha açık tonlarda olmasına dikkat edilmeli. Yeni nesil boyalar her nekadar solmaya dayanıklı özellikte olsa da, sonuçta her şey gibi boyanın da bir ömrü vardır. Açık renk tercih edilmesi, boyanızın ömrünü uzatacaktır. Daha koyu renkler ile kat silmeleri- köşe taşları- söveler - balkon alınları gibi daha küçük alanların boyanmasını önermekteyiz. Böylelikle hem dekoratif bir görüntü elde edilir hem de dış cephe boyanızın uzun ömürlü olması sağlanır.

 

 

 • İstanbul Mantolama
 • Mantolama Nedir?
 • Mantolamanın faydaları
 • Avcılar mantolama ve tadilat
 • Bahçelievler mantolama firması
 • Beyoğlu dış cephe mantolama
 • Beşiktaş mantolama
 • Sarıyer mantolama ve tadilat
 • Zeytinburnu mantolama 
 • Şişli mantolama fiyatları
 • Küçükçekmece mantolama firmaları
 • Komple ev tadilat ve dekorasyon
 • Çatı tadilat - Çaı yapımı

gibi işlerde uygun maliyetli kaliteli işçilik olanakları ile Esenyurt tadilat desteğimiz bulunmaktadır.